Nositelj diplomskog studija Logopedija: Sveučilište u Zagrebu Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet
Izvoditelji diplomskog studija Logopedija:
Voditeljica studijskog programa Logopedija: prof. dr. sc. Mirjana Lenček
Trajanje studija: dvije akademske godine ili 4 semestra
ECTS bodovi: 120
Naziv stručnjaka: sveučilišni magistar logopedije (univ. mag. logoped.)
Diplomski studij Logopedije izvodi se od akademske godine 2008./2009. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske izdalo je vjerodostojnicu za izvođenje programa 18. lipnja 2004. godine, a dopusnicu 2. lipnja 2005. godine i 22. kolovoza 2006. godine. Od akademske godine 2010./2011. program se odvija po obnovljenom programu.
Logopedija je znanost koja se bavi prevencijom, otkrivanjem, dijagnosticiranjem i tretmanom poremećaja humane komunikacije pod kojom se podrazumijevaju svi oni procesi i funkcije koji su povezani s produkcijom govora, te s percepcijom i produkcijom oralnoga i pisanoga jezika, kao i oblicima neverbalne komunikacije (definicija Europskog udruženja logopeda – CPLOL).
Znanja
Studij Logopedije uključuje temeljna teoretska znanja iz:
- Temeljnih logopedskih disciplina kao što su: afazija, dizartrija, dispraksija, komunikacijski poremećaji, razvojni govorno-jezični poremećaji, poremećaji glasa, poremećaji tečnosti govora, poremećaji hranjenja i gutanja, poremećaji čitanja i pisanja, poremećaji uzrokovani cerebralnom paralizom, oštećenja sluha i kompleksni poremećaji;
- Pomoćnih disciplina kao što su: biomedicinske znanosti, znanosti o jeziku i znanosti o ponašanju,
- Metoda istraživanja.
Logoped je nezavisan stručnjak čije se središnje aktivnosti ostvaruju na području prevencije, procjene i intervencije u slučajevima poremećaja humane komunikacije, njihovog tretmana te znanstvenog istraživanja (definicija svjetskog udruženja logopeda i fonijatara – IALP-a, The International Association of Logopedics and Phoniatrics: Guidelines for initial education in logopedics, 1993). Logoped je osposobljen za rad na prevenciji, dijagnostici i rehabilitaciji poremećaja verbalne i neverbalne komunikacije osoba s teškoćama u razvoju (intelektualne teškoće, cerebralna paraliza, motoričke i kronične bolesti, sljepoća, slabovidnost, autizam) kao i za odabir i razvoj podupirućih i alternativnih komunikacijskih sustava.
Logopedi rade u:
- sustavu zdravstvene zaštite (centrima za rehabilitaciju slušanja i govora, pedijatrijskim, otorinolaringološkim, neurološkim, psihijatrijskim, audiološkim i fonijatrijskim klinikama, ustanovama za mentalno zdravlje i savjetovalištima),
- području odgoja i obrazovanja (kao stručni suradnici u predškolskim ustanovama, osnovnim školama, centrima za odgoj i obrazovanje),
- sustavu socijalne skrbi (dječjim domovima, gerijatrijskim ustanovama),
- posebnim ustanovama (centrima i ustanovama za rehabilitaciju),
- znanstvenoistraživačkim institucijama (istraživačkim centrima, fakultetima),
- nevladinim udrugama i
- privatnoj praksi.
Student mora položiti sve propisane obvezne i izabrane izborne predmete, ispuniti obvezu praktičnoga rada u odabranim institucijama, treba pod vodstvom mentora napisati diplomski rad koji može biti istraživački ili pregledni, opsega 40-50 stranica. Diplomski rad se brani pred povjerenstvom od tri člana.
Kompetencije
Nositelj ove kvalifikacije ovlašten je izvršavati stručni posao u području za koje je stekao/stekla naziv. Nakon završetka diplomskog studija Logopeije logoped postaje nezavisni stručnjak koji se bavi prevencijom, procjenom, dijagnostikom, intervencijskim tretmanom i istraživanjima u području govorno-jezične patologije i oštećenja sluha, odnosno, poremećajima komunikacije svih dobnih skupina, neovisno o uzroku oštećenja. Znanstveno i stručno proučava ljudsku komunikaciju i patološka odstupanja u komunikacijskim procesima (koji se odnose na razumijevanje i produkciju govornoga i pisanoga jezika, kao i odgovarajućih oblika neverbalne komunikacije).
U rehabilitacijskom procesu logopedski rad obuhvaća:
- jezične poremećaje
- poremećaje artikulacije
- govorne poremećaje
- poremećaje glasa
- poremećaje tečnosti govora
- afazije i druge neurološke poremećaje jezika (dizartrija, apraksija)
- poremećaje pisanog jezika (disleksija, dizgrafija, diskalkulija)
- učenje govora kod gluhe djece
- jezičnu terapiju osoba oštećenog sluha
- terapiju poremećaja hranjenja i gutanja
- terapiju poremećaja uslijed povrede Eustahijeve tube
- podržavanje komunikacije osoba oštećenoga mozga, povezanog sa starenjem
Mogućnosti zapošljavanja
Magistar logopedije je nezavisni stručnjak koji se bavi prevencijom, procjenom, dijagnostikom, intervencijskim tretmanom i istraživanjima u području jezično-govorne patologije i oštećenja sluha, odnosno, poremećajima komunikacije svih dobnih skupina, neovisno o uzroku oštećenja, te poremećajima gutanja. Znanstveno i stručno proučava ljudsku komunikaciju i patološka odstupanja u komunikacijskim procesima (koji se odnose na razumijevanje i proizvodnju govornoga i pisanoga jezika, kao i odgovarajućih oblika neverbalne komunikacije).
Logopedski rad provodi se u domeni komunikacijskih poremećaja (teškoće socijalne komunikacije, poremećaji iz autističnog spektra), jezičnih poremećaja, govornih poremećaja (poremećaji artikulacije, poremećaji tečnosti govora, i dr.), poremećaja glasa, afazije i drugih neuroloških poremećaja jezika (dizartrija, apraksija), poremećaja pisanog jezika (disleksija, disgrafija), diskalkulije, specifičnih teškoća učenja, oštećenja sluha, poremećaja hranjenja i gutanja te odabira oblika potpomognute komunikacije.
Više informacija o trenutnim mogućnostima zapošljavanja na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.