20.12.2023

Studentice diplomskog studija Logopedija sudjelovale na Međunarodnom programu IP Light 2023

Ovogodišnji IP Light "International Programme for SLT students: models and systems of service delivery" održao se u Hrvatskoj, u sunčanom Zadru (5. - 10. studenoga). U programu su sudjelovali studenti i profesori iz Hrvatske (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), ujedno i domaćini programa, zatim iz Ujedinjenoga Kraljevstva (Birmingham City University), Nizozemske (HAN University of Applied Sciences i Hogeschool Rotterdam), Belgije (Artevelde University College Ghent), Portugala (Instituto Politécnico de Setúbal), Španjolske (Facultat de Psicologia, Ciències de l’Educació i de l’Esport u Barceloni) i Slovenije (Univerzitet u Ljubljani).

Hrvatsku i ERF predstavljalo je 15 studentica diplomskog studija Logopedije (Božena Zrilić, Karla Trupeljak, Helena Lončarić, Maja Jurković, Ela Novak, Valentina Iva Rezo, Mateja Vešligaj, Lea Radulović, Veronika Glavan, Antonela Perić, Tiffany Antić, Suzana Jukica, Karla Marinović, Anja Bukovšćak, Elena Karlović), uz pratnju docentice Marine Milković i više asistentice Ane Matić Škorić.

Studenti su tjedan dana zajedno radili na studijama slučajeva, sudjelovali na raznovrsnim radionicama te međusobno izmjenjivali znanja i primjere prakse u različitim područjima logopedije. Program im je pružio jedinstvenu priliku da kroz vođeni grupni rad dođu do niza zaključaka o slučajevima koje su prije samoga programa pripremili, a koji obuhvaćaju širok spektar različitih područja kojima se logopedi bave – mucanje, poremećaji glasa, poremećaj iz spektra autizma, afazije, dvojezičnost i razvojni jezični poremećaj, rascjepi nepca te dječja govorna apraksija. Kroz taj rad mogle su se uvidjeti mnoge razlike i sličnosti među pojedinim zemljama, a konačne zaključke i usporedbe svaka je grupa predstavila ostalim sudionicima. Studenti su imali vremena i za razgledavanje i uživanje u predivnom i sunčanom Zadru, za zabavu, ali i za predstavljanje država, kultura i fakulteta putem prezentacija i kvizova te dijeljenjem tradicionalnih lokalnih slastica i učenjem tradicionalnih plesova i pjesama.

Studentice Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta o programu kažu:
"Sudjelovanje na ovogodišnjem IP Light „International Programme for SLT students: models and systems of service delivery“ odlična je prilika za učenje i razmjenu znanja jer rijetko imamo priliku razmijeniti iskustva s kolegama iz drugih europskih zemalja i pobliže upoznati njihovu kulturu, jezik i studentski život. Programi poput ovoga prilika su za istraživanje specifičnih područja logopedije i razvoj kritičkog promišljanja o uzrocima i posljedicama, intervencijama i pristupima koji se koriste u tretmanu različitih poremećaja. Kad se sve skupi u jedno – simptomi, uzroci, posljedice, vanjski čimbenici... – spoznaš kako još trebaš dosta raditi i stalno usavršavati svoje vještine i stečena znanja kako bi postao stručnjak koji će uljepšati i poboljšati život odrasle osobe i djeteta s poremećajem. Također, upoznala sam predivne ljude, pozitivne i entuzijastične zaljubljenike u znanje i logopediju, povezala se s kolegicama sa starije godine koje su uvijek bile tu i koje ću rado pitati za savjet. Vjerujem da je ovaj program, osim budućih suradnji i istraživanja, urodio prijateljstvima i poznanstvima za cijeli život. Veselim se sljedećem IP Lightu i preporučujem ostalim kolegama da se odvaže i prijave."