ERF
search
accessibility

Prijediplomski studij Socijalna pedagogija

Studij je zasnovan na temeljnim znanjima iz socijalne pedagogije pod kojima se podrazumijevaju svi oni procesi i funkcije koji su povezani s poremećajima u ponašanju djece, mladeži i odraslih osoba. Studenti stječu potrebna znanja i vještine za rješavanje srednje složenih zadataka u radu s pojedincima, grupama /zajednicama u riziku ili s već ispoljenim poteškoćama i problemima socijalne integracije. Završetkom ovoga studija student stječe ograničene kompetencije što podrazumijeva mogućnost zapošljavanja na poslove srednje složenosti.

Sveučilišni prijediplomski studij socijalne pedagogije pretežito je orijentiran na stjecanje općih, generičkih znanja, koja su osnova za specijalistička znanja iz uže struke i osnova su za cjeloživotno obrazovanje. Socijalna pedagogija obuhvaća poznavanje razvojnih karakteristika pojedinca, individualnih razlika važnih za učenje, okruženja u kojem se uči i socijalne interakcije, poremećaja u ponašanju pojedinca, bio-psiho-socijalne strukture pojedinca kao osnove za razvoj poremećaja u ponašanju, poznavanje delikata, delinkvenata, žrtava delinkventnog ponašanja, kriminaliteta kao društvene pojave, kao i reakcije društva na kriminalitet. Studijski program razvija kompetencije razumijevanja poremećaja u ponašanju, procesa stigmatizacije, marginalizacije, osobnog i socijalnog nasilja te sposobnost procjenjivanja ključnih obilježja pojedinca i socijalnog okruženja, potreba pojedinca i socijalne zajednice.

Studij se sastoji od općih temeljnih sadržaja struke (28% kolegija), pomoćnih sadržaja koji su iz područja srodnih struka (33% kolegija), područja uže discipline (26% kolegija ) i dio programa koji spada u izborne kolegije, a koji studenti biraju iz drugih prijediplomskih sveučilišnih programa (13% kolegija). Tijekom studija studenti stječu interdisciplinarna znanja iz biomedicinskog područja, psihološkog, sociološkog, pravnog, pedagoškog, kriminološkog i penološkog područja.

Kompetencije

Sveučilišni prvostupnici socijalne pedagogije stekli su sljedeće kompetencije:

  • poznavanja - razvojnih karakteristika pojedinca, individualnih razlika važnih za učenje, okruženja u kojem se uči i socijalne interakcije, poremećaja u ponašanju pojedinca, bio-psiho-socijalne strukture pojedinca kao osnove za razvoj poremećaja u ponašanju što uključuje i poznavanje delikata, delinkvenata, žrtava delinkventnog ponašanja, kriminaliteta kao društvene pojave, kao i reakcije društva na poremećaje u ponašanju,
  • razumijevanja - poremećaja u ponašanju, procesa stigmatizacije, marginalizacije, osobnog i socijalnog nasilja
  • procjenjivanja - pojedinca i socijalnog okruženja, potreba pojedinca i socijalne zajednice

Studij socijalne pedagogije osposobljava stručnjake za znanstveno-istraživački i praktičan rad na prevenciji, detekciji, procjeni, ranim intervencijama i tretmanu, procesuiranju i naknadnom staranju za djecu, mladež i odrasle osobe s rizikom za poremećaje ili s poremećajima u ponašanju, te njihovim socijalnim okruženjem, u funkciji odgoja, socijalizacije, rehabilitacije i socijalne integracije.

Ovaj studij pruža potrebnu naobrazbu i afirmira stručnjake za rad u:

  • institucijama socijalne skrbi (centri za socijalnu skrb, domovi za odgoj djece i mladih, dječji domovi, savjetovališta)
  • institucijama pravosuđa (državna odvjetništva, sudovi, odgojni zavodi, kaznionice, zatvori)
  • institucijama odgoja i obrazovanja (predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, đački domovi i različite institucije za provođenje slobodnoga vremena)
  • ustrojstvenim jedinicama Ministarstva unutarnjih poslova
  • institucijama u području zdravstva (dispanzeri, domovi zdravlja, bolnice, centri za mentalno zdravlje,psihijatrijske klinike, centri za ovisnost)
  • institucijama u lokalnoj zajednici (privatna praksa, obiteljski centri, nevladine organizacije…)

Završetkom studija student stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik (baccalaureus) socijalne pedagogije (univ. bacc. paed. soc.).

Što radi socijalni pedagog?

Studij socijalne pedagogije osposobljava stručnjake za praktični i znanstveno-istraživački rad na prevenciji, detekciji, procjeni rizika i potreba, ranim intervencijama i tretmanu te naknadnoj podršci za djecu, mlade i odrasle osobe:

  • u riziku za probleme u ponašanju i probleme mentalnog zdravlja,
  • s problemima u ponašanju,
  • počinitelje kaznenih djela

te njihovim socijalnim okruženjem, u funkciji osnaživanja, odgoja, socijalizacije, ranog interveniranja, rehabilitacije i socijalne integracije.

Socijalni pedagog može raditi u:

  • institucijama socijalne skrbi (centrima za socijalnu skrb, domovima za odgoj djece i mladih, odgojnim domovima, dječjim domovima, savjetovalištima)
  • institucijama pravosuđa (državnom odvjetništvu, sudovima, odgojnim zavodima, kaznionicama, zatvorima)
  • institucijama odgoja i obrazovanja (predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima i različitim institucijama za provođenje slobodnoga vremena)
  • ustrojstvenim jedinicama Ministarstva unutarnjih poslova (službi prevencije, odjelu maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji, službi kriminaliteta droga)
  • institucijama u području zdravstva (službama za mentalno zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti, zavodima za javno zdravstvo, bolnicama, psihijatrijskim klinikama)
  • institucijama u lokalnoj zajednici (obiteljskim centrima, savjetovalištima, privatnim praksama, nevladinim organizacijama)

Mogućnosti zapošljavanja

Ovaj studij pruža potrebnu naobrazbu i afirmira stručnjake za rad u skladu s kompetencijama/ishodima učenja prema diplomi, a na poslovima niže i srednje složenosti u institucijama socijalne skrbi (npr. domovi za odgoj djece i mladih, dječji domovi…); institucijama kaznenog pravosuđa (npr. kaznena tijela, probacijske službe…); institucijama odgoja i obrazovanja (npr. predškolske ustanove, osnovne i srednje škole…); ustrojstvenim jedinicama Ministarstva unutarnjih poslova; institucijama u području zdravstva (npr. centri za mentalno zdravlje, psihijatrijske klinike, centri za ovisnost…); te institucijama u lokalnoj zajednici (npr. nevladine organizacije…). Studij je zasnovan na temeljnim znanjima iz socijalne pedagogije pod kojima se podrazumijevaju svi oni procesi i funkcije koji su povezani s problemima u ponašanju djece, mladeži i odraslih osoba. Studenti stječu potrebna znanja i vještine za rješavanje srednje složenih zadataka u radu s pojedincima, grupama /zajednicama u riziku ili s već ispoljenim poteškoćama i problemima socijalne integracije.

Više informacija o trenutnim mogućnostima zapošljavanja na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Uvjeti za upis

Uvjeti za upis na prijediplomski studij Socijalna pedagogija, za svaku upisnu kvotu, dostupni su na sljedećoj poveznici: Postupak upisa


Upisne kvote

 

50

DRŽAVLJANI RH

 

2

STRANI DRŽAVLJANI

 

1

HRVATI IZVAN RH