Sveučilišni udžbenik "Potpomognuta komunikacija kao metoda rane intervencije – teorijska ishodišta i klinička praksa"

UNIZG udzbenik ICT-AAC 2021Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet bogatiji je za još jedan sveučilišni udžbenik pod nazivom Potpomognuta komunikacija kao metoda rane intervencije – teorijska ishodišta i klinička praksa (urednica izv. prof. dr. sc. Jasmina Ivšac Pavliša). Korištenje naziva sveučilišni udžbenik odobreno je od strane Senata Sveučilišta u Zagrebu 20. travnja 2021. godine.

Potpomognuta komunikacija podrazumijeva potrebu za uvođenjem nekih drugih načina komunikacije ili pojačavanje postojećih u slučajevima kada je komunikacija putem govora narušena i/ili osoba ne razumije jezik. Iskustva prikupljena tijekom rada na multidisciplinarnim projektima kao i rada sa studentima motivirala su stvaranje nastavnog materijala kojeg će koristiti budući magistri logopedije, magistri edukacijske rehabilitacije te inženjeri elektrotehnike. Obzirom na dugogodišnju suradnju i različite edukacije, odabrane su teme koje su se pokazale ključnima za razumijevanje potpomognute komunikacije, ali i za klinički rad. Specifičnost, ali i dodana vrijednost udžbenika je spoj autora koji dolaze iz različitih znanstvenih područja te pristupaju temi potpomognute komunikacije iz različitih perspektiva.  Osim domaćih autora, jedno poglavlje potpisuje dr. sc. Patricia Politano sa Sveučilišta u Chicagu koja je svoj cijeli radni vijek posvetila razvoju metoda potpomognute komunikacije.

Među autorima udžbenika nalaze se brojni nastavnici, asistenti i stručni suradnici s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta: Ana-Marija Bohaček, magistra edukacijske rehabilitacije, sveučilišni specijalist rane intervencije, doktorski student; Maja Jurjak, mag. logopedije; doc. dr. sc. Marina Milković; izv. prof. dr. sc. Renata Pinjatela; Klara Popčević, mag. logopedije, doktorski student; Monika Rosandić Grgić, mag. logopedije, doktorski student i doc. dr. sc. Sanja Šimleša, prof. psihologije.

Udžbenik je u formi digitalnog udžbenika te mu se može pristupiti putem poveznice: usluge.ict-aac.hr/udzbenik-pk.