07.05.2024

UNIC4ER - realiziran projekt 'CommMD - Communication of Children with Multiple Disabilities’

U okviru projekta UNIC4ER financirane su suradničke inicijative u području društveno angažiranog istraživanja. Jedna od financiranih aktivnosti je bila i 'CommMD - Communication of Children with Multiple Disabilities’ koju je vodila izv. prof. dr. sc. Sonja Alimović. Profesorica Alimović boravila je od 14. do 18. studenog 2023. na University of Oulu u Finskoj, te od 4. do 8. ožujka 2024. na Liege University u Belgiji.

U Finskoj su hrvatski predstavnici posjetili četiri škole s različitim programima, dječji vrtić u općini i vrtić na Sveučilištu Oulu, koji služi i kao radionica za studente predškolskog odgoja. Održani su sastanci s ravnateljima škola i vrtića, gdje je predstavljen projekt i razmijenjena iskustva o obrazovnim i rehabilitacijskim praksama u finskim i hrvatskim školama. Tijekom posjeta Liègeu u Belgiji, hrvatski predstavnici Zagreba sudjelovali su na predavanjima o uključivanju učenika s teškoćama u školski sustav te predstavili obrazovni sustav (pravni okvir i organizaciju) u Hrvatskoj. Prezentacija se posebno fokusirala na obrazovanje djece s MD-om. Studente sa Sveučilišta u Liègeu zanimali su programi rane intervencije u djetinjstvu i primjena specifičnih pristupa u obrazovanju i rehabilitaciji djece s MD-om.

Ovaj projekt imao je za cilj uspostaviti suradnju između partnera koji rade s djecom s višestrukim teškoćama (MD) i prikupiti preliminarne podatke o komunikaciji djece s MD i njihovih odraslih komunikacijskih partnera u različitim okruženjima.

Intervju s izv. prof. dr. sc. Sonjom Alimović dostupan je na sljedećoj poveznici: Interview with Dr. Sonja Alimović - UNIC4ER Seed Fund